shkhe
فعال کردن کش با افزونه litespeed فعال کردن کش با افزونه litespeed
adminPhoto

علی شفیعی

مدیرعامل

فعال کردن کش با افزونه litespeed

۱۴۰۱/۰۵/۱۹

اشتراک گذاری مطلب

فعال کردن کش با افزونه litespeed افزونه litespeed یک افزونه بسیار کاربردی برای بهبود عملکرد کش وبسایت در وردپرس می‌باشد. این افزونه تنظیمات مختلفی دارد که هر کدام از آن‌ها در موقعیت‌های خاصی مورد استفاده قرار می‌گیرند. برای استفاده از این افزونه می‌توانید از تنظیمات پیش‌فرض آن استفاده کنید اما داشتن آگاهی از تنظیمات مختلف این افزونه می‌تواند تا حد بسیار زیادی به شما در این حوزه کمک کند.

 افزایش سرعت سایت
 افزونه litespeed

راهنمای نصب LiteSpeed برای مبتدیان

در ابتدا باید این افزونه را بر روی وردپرس خودتان نصب کنید. برای نصب این افزونه کافیست ابتدا وارد پنل کاربری وبسایت خودتان شوید و از قسمت افزونه‌ها گزینه افزودن را بزنید. در گوشه صفحه در کادر جستجو عبارت litespeed را جستجو کنید. سپس بر روی گزینه نصب کلیک کرده و کمی منتظر بمانید تا این افزونه به طور کامل برایتان نصب گردد. سپس بر روی گزینه فعالسازی کلیک کنید. فعالسازی این افزونه ممکن است کمی طول بکشد پس منتظر بمانید. اگر به درستی این افزونه را نصب کرده باشید این افزونه به پنل سمت چپ شما اضافه خواهد شد. برای رفتن به تنظیمات کش در این افزونه می‌توانید از طریق زیر منو کش در قسمت litespeed اقدام کنید. 

راهنمای کار با افزونه litespeed

اگر به قسمت کش در این افزونه مراجعه کنید با سربرگ‌های متعددی روبرو خواهید شد که هر کدام از آن‌ها شامل یک سری زیر مجموعه‌های مربوط به خود می‌شوند.

1.زبانه کش در افزونه litespeed:

اولین گزینه در زبانه کش، قابلیت ذخیره‌سازی را روشن و خاموش می‌کند. تنظیمات باقیمانده به شما امکان می‌دهد تصمیم بگیرید که چه نوع محتوایی در حافظه پنهان ذخیره شود. به طور پیش فرض، همه چیز فعال است. اگر نمی‌دانید این تنظیمات چه کاری انجام می‌دهند، بهتر است آن‌ها را در حالت پیش‌فرض قرار دهید.

2.زبانه TTL:

TTL مخفف “Time to Live” است و به تعداد ثانیه‌هایی اشاره دارد که یک صفحه می‌تواند در کش باقی بماند قبل از اینکه قدیمی در نظر گرفته شود. هنگامی که یک صفحه به TTL خود می‌رسد، از حافظه پنهان پاک می‌شود. ما TTLهای پیش‌فرض را انتخاب کرده‌ایم که باید برای اکثر سایت‌ها کار کنند، اما شما می‌توانید آنها را تغییر دهید.

3.زبانه پاکسازی:

گاهی اوقات شرایطی وجود دارد که صفحات باید قبل از انقضای طبیعی خود پاک شوند. این بخش به شما اجازه می‌دهد تا قوانین مربوط به آن رفتار را تعریف کنید. انتخاب‌های پیش فرض باید برای اکثر سایت‌ها کار کنند، اما در صورت نیاز می‌توانید آنها را تغییر دهید.

4.زبانه استثنائات:

ممکن است صفحاتی داشته باشید که اصلاً نمی‌خواهید ذخیره شوند. این گزینه‌ها به شما این امکان را می‌دهد که بخش‌های خاصی از سایت خود را از کش شدن حذف کنید. باز هم، برای اکثر سایت‌ها، نیازی به تغییر این تنظیمات نخواهد بود. آنها به شما اجازه می‌دهند تا استثناهای سفارشی را برای قوانین کش ایجاد کنید.

5.زبانه ESI:

Edge Side Includes” (ESI)” روشی است که از طریق آن می‌توانید در محتوای عمومی سوراخ‌هایی ایجاد کنید و آنها را با محتوای خصوصی یا ذخیره نشده پر کنید. ESI برای مواردی مانند ابزارک های سبد خرید و احوالپرسی شخصی مفید است، اما این گزینه به طور پیش فرض غیر فعال است.

6.زبانه object:

تنظیمات موجود در این برگه به شما امکان می دهد تا یک حافظه کش خارجی (Memcached، LSMCD یا Redis) را کنترل کنید. ادمین سرور باید قبلاً این کش خارجی را فعال و پیکربندی کرده باشد.

7.زبانه مرورگر:

کش مرورگر یک کش در سطح کلاینت برای فایل‌های استاتیک است. با فعال کردن کش مرورگر، فایل‌های استاتیک در اولین بار درخواست به صورت محلی در دستگاه کاربر ذخیره می‌شوند. پس از آن، محتوا تا زمانی که حافظه پنهان مرورگر منقضی شود، از حافظه محلی آنها خارج می‌شود. تنظیمات روی این برگه کش مرورگر را کنترل می‌کند.

8.زبانه پیشرفته:

همانطور که از نام این برگه حدس می‌زنید، کاربران با تجربه‌تر را هدف قرار داده است. به احتمال زیاد به این برگه نیاز ندارید، مگر اینکه نوعی تضاد با افزونه کش دیگر داشته باشید.

آیا استفاده از این افزونه در افزایش سرعت سایت موثر است؟

افزونه litespeed قطعا بعد بهینه‌سازی کش می‌تواند تا حد بسیار زیادی در سرعت بارگذاری وبسایت شما موثر باشد. اما کش تنها یک پارامتر است که می‌تواند موجب افزایش سرعت وبسایت شما گردد.

گردآوری: نایس کدرز

دیدگاه ها

کامنتی برای این پست وجود نداره

چند مطلب دیگه

آخرین مطالب

افزودن دیدگاه


ارسال
بیخیال
shakhe 1 shakhe 2